Kam na běžky? 10 tipů na úžasné stopy

Běžky buď milujete nebo nesnášíte. Přepokládáme, že patříte do první skupiny a zajímá vás, kam na běžky, abyste si užili dlouhé zasněžené běžkové tratě, které jsou obklopené nádhernou přírodou a zažili tak parádní výlet a sport v jednom. Ukážeme vám prověřená místa, kam na běžky, tak vsaďte na jistotu a vyražte.

Prohlédněte si také článek: 15 tipů na nejlepší sjezdovky v Česku

Skvělý výlet na běžkách si samozřejmě nejlépe užijete na dobře připravených běžkách.  

1. Trasa Jizerské padesátky (Jizerské hory, severní Čechy) - mapy

Trasa: Bedřichov, Nová Louka, Kristiánov, Rozmezí, Na Knajpě, Hraniční, Jizerka, Smědava, Čihadla, Hřebínek, Bedřichov

Přemýšlíte, kam na běžky a napadne vás Jizerská padesátka? To je opravdu krásná trať! Dá ale zabrat – ze samotného názvu je jasné, že měří 50 kilometrů a je proto vhodná spíše pro zkušené běžkaře. Trasa má tvar ležaté osmičky a dá se proto snadno rozdělit na dvě části. Běžkařští pohodáři tak mohou snadno projet polovinu trasy, která tam bude měřit cca 25 km. A ještě jeden tip: závod má naprosto fantastickou atmosféru a je pro každého účastníka nezapomenutelným zážitkem; pokud ale nejste právě v čele startovního pole, kvalita samotného běžkování je horší (zničené stopy, dav lidí atd.). Pokud vám tedy jde primárně o hezkou vyjížďku na běžkách, zkuste trasu Jizerské padesátky jindy než během závodního víkendu (tradičně se Jizerská 50 koná druhý víkend v Února).

Více info zde: https://jiz50.cz/

jiz50
 
 
2. Šumavská trasa I (Šumava, jižní Čechy) - mapy

Trasa: Modrava, Černá hora, pramen Vltavy, Kvilda, Modrava

Šumava je známý ráj běžkařů. Vděčí za to celkově vysoké poloze, která zaručuje dobré sněhové podmínky. Většina tras je velmi dobře upravována pro bruslení i klasiku. Jedna z nejhezčích tras  vede z Modravy přes vrchol Černé hory na Kvildu a zpět na Modravu. Po cestě minete také pramen Vltavy. Trasa měří přibližně 23 kilometrů, během kterých nejdříve vystoupáte na vrchol  Černé Hory a pak se příjemně svezete až na Kvildu – skvěle místo pro občerstvení a něco dobrého k snědku. Pokud toužíte po opravdu dechberoucí přírodě, kterou budete obklopeni, doporučujeme tuto lokalitu.

modrava 

3. Šumavská trasa II (Šumava, jižní Čechy) - mapy

Trasa: Modrava, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava

Jak už jsme zmínili, na Šumavě je jedna z nejkrásnějších přírod, kterou u nás vůbec máme, a proto jsme do seznamu zařadili ještě jednu trasu z této lokality a rozhodli jsme se vám doporučit odtud další místo, kam na běžky. Tentokrát odběhnete skoro 21 kilometrů. Na Horské Kvildě doporučujeme zastavit u hotelu Rankl a dát si tam výborný oběd a dezert k tomu. Pokud jste začátečníci nebo sebou máte děti, vyberte si jen část trasy, třeba příjemnou rovinku mezi Kvildou a Horskou Kvildou, jejíž délka je 4,5 kilometrů.

sumava 2 

4. Krkonošská trasa I (Krkonoše, severní Čechy - mapy

Tahle běžkařská trať je sice kratší, ale v díky ostrému stoupání v úvodu se zadýchá i zkušený běžkař. Stoupání končí na Zlatém návrší u Vrbatovy boudy, kde se můžete za výkon odměnit. Dále k Labské boudě už je trasa příjemná. Zpátky poběžíte stejnou cestou jako tam.

vrbatka

5. Krkonošská trasa II (Krkonoše, severní Čechy) - mapy

Trasa: Harrachov, Čertova hora, Ručičky, Krakonošova snídaně, Mumlavský vodopád, Harrachov

Tato trasa potěší každého opravdového běžkařského nadšence. Pro usnadnění doporučujeme vyjet sedačkovou lanovkou na Čertovu horu a začít odsud. Stopa je velmi pestrá, a tak vám garantujeme, že si ji užijete.

Harachov 

6. Jizerská trasa (Jizerské hory, severní Čechy) - mapa

Trasa: Bedřichov, Nová Louka, Hřebínek, Pod Kristiánovem, Prezidentská chata, Bedřichov

Něco málo přes 19 kilometrů, nádherná příroda a přejezd hráze přehrady. Tato trasa záměrně končí na Prezidentské chatě. Velmi doporučujeme se zde zastavit a naobědvat se, vaří tu totiž báječně.

nova louka 

7. Krušnohorská trasa (Krušné hory, západní Čechy) - mapy

Trasa: Dlouhá louka, přehrada Fláje a zpět okruhem

I v Krušných horách najdete tratě pro běžky. Pokud se rozhodujete, kam na běžky a patříte spíše mezi začátečníky bez zkušeností nebo sebou máte děti a chcete, aby trasu zvládli v klidu a pohodě, zkuste tuhle - má 11,5 kilometrů v nenáročném terénu.

dlouha louka

8. Orlická trasa (Orlické hory, severovýchodní Čechy) - mapy

Trasa: Deštné, Masarykova chata, Velká Deštná, Deštné

Tato trasa, která měří 22,4 kilometrů, začíná v horské středisku Deštné v Orlických horách. Začíná stoupáním na známou Masarykovu chatu a pokračuje přes vrchol Velké Deštné, což je nejvyšší hora Orlických hor, která měří 1 116 m. Odsud se okruhem vrátíte zpět do Deštného. Oběd nebo večeři si dejte v restauraci Kozí chlívek.

 velka destna_1

9. Běžkařský lyžařský areál (Lomnice nad Popelkou, severní Čechy) - mapy

V areálu jsou k dispozici trasy různých délek – 2, 3, 4 a 5 km. Tyto trasy vedou po okolních loukách a polích. Není to nic pro nikoho, kdo se chce cítit svobodně, protože jste stále součástí areálu. Ale zase máte hodně tras na dosah.

lomnice 

10. Vysočina Arena (Nové Město na Moravě) - mapy

Pokud například trénujete na nějaký závod nebo chcete zkusit něco nového, vydejte se do Nového města a vyzkoušejte si speciálně vytvořené tratě a můžete si zkusit třeba i biatlon. Podrobné informace najdete na oficiálních stránkách.

 vysocina

 

Tohle je naše inspirace na to, kam na běžky. Doufáme, že si vyberete a užijete si parádní běžkování.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení